Статистика демонструє збільшення випадків домашнього насильства в умовах карантину
Психологи заявляють про появу нових проблем в сім’ях через самоізоляцію. Соціальні служби та поліція в усьому світі б’ють на сполох аби допомогти жертвам сімейного насильства в умовах карантину. Що робити, якщо ви стали жертвою домашньої тиранії в Україні?
Які дії підпадають під поняття домашнє насильство?
Відповідно до законодавства домашнє насильство – систематичне та умисне вчинення фізичного, психологічного або економічного насильства щодо подружжя чи колишнього подружжя або іншої особи, з якою винний перебуває у сімейних або близьких відносинах, що призводить до фізичних або психологічних страждань, розладів здоров’я, втрати працездатності, емоційної залежності або погіршення якості життя потерпілої особи.
Що робити, якщо ви зазнали домашнього насильства?
В екстремальній ситуації викликайте поліцію за номером 102. Заяву або повідомлення про факт вчинення домашнього насильства зареєструють та направлять на місце події слідчо-оперативну групу або групу реагування. Після прибуття працівники поліції повинні:
- вжити всіх заходів щодо попередження або припинення акту насильства
- встановити особу кривдника та, у разі необхідності його затримати
- надати необхідну допомогу потерпілим
В разі потреби жертву можуть направити до притулку для постраждалих осіб. Саме постраждала особа визначає, чи бажає вона звертатися до правоохоронних органів і суду. Рішення про притягнення кривдника до відповідальності ухвалює саме суд, куди передають матеріали провадження.
Куди можна звернутися крім Нацполіції?
В Україні є декілька «гарячих ліній», де жертвам домашнього насильства можна отримати психологічну допомогу, чи консультацію:
- урядова «гаряча лінія» для постраждалих від домашнього насильства –1547
- телефон правової допомоги – 0 800 213 103
- національна «гаряча лінія» з попередження домашнього насильства, торгівлі людьми та гендерної дискримінації – 0 800 500 335 або 116 123
МВС заявило про запуск чат-боту в Telegram-каналі @police_helpbot для того, щоб убезпечити громадян від домашнього насильства, яке може спіткати їх під час самоізоляції. Чат-бот може:
- допомогти викликати поліцію і швидку
- переадресувати на спеціалістів безоплатної правової допомоги, які нададуть юридичну консультацію в онлайн-режимі
- надати контакти інших служб допомоги
Що загрожує кривднику відповідно до закону?
Кривдник може отримати штраф, або тюремний термін. Штраф визначається від ситуації: 170 – 680 грн. В якості покарання можуть бути застосовані громадські роботи, або адміністративний арешт. У разі систематичного вчинення домашнього насильства особою, яка вже була притягнена до відповідальності, кривдник може отримати термін – до 5 років обмеження волі, або до 2 років позбавлення волі.
В інтересах потерпілого від домашнього насильства суд додатково може застосовувати щодо кривдника наступні обмеження:
- заборонити перебувати в місці спільного проживання з особою, яка постраждала від домашнього насильства
- обмежити спілкування з дитиною у разі, якщо домашнє насильство вчинено стосовно дитини або у її присутності
- заборонити наближатися на визначену відстань до місця, де особа, яка постраждала від домашнього насильства, може постійно чи тимчасово проживати, тимчасово чи систематично перебувати у зв’язку з роботою, навчанням, лікуванням чи з інших причин
- заборонити листування, телефонні переговори з особою, яка постраждала від домашнього насильства, інших контактів через засоби зв’язку чи електронних комунікацій особисто або через третіх осіб
- направити для проходження програми для кривдників або пробаційної програми
Вказані заходи застосовуються до повнолітніх осіб терміном від 1 до 3 місяців і за необхідності можуть бути продовжені судом до 1 року.
Важливо не мовчати про факти домашнього насильства і не залишати кривдника без покарання. Не бійтеся викликати поліцію, при можливості краще заручитися показами свідків, або зафіксувати подію на аудіо чи відео. Чим більше підтверджуючих фактів, тим швидше можна притягнути кривдника до відповідальності.
Телеграм-канал Карантин в Києві / ЦЗК: t.me/joinchat/AAAAAFARE941mZcRxfJ-lQ
Підписуйтеся на YOUTube-канал: www.youtube.com/channel/UC6f0vWi9gBPotDGe2ARd60w