Десятки тисяч зневірених людей, десятки мільярдів гривень недоотриманих бюджетом грошей. Передтеча глибокої можливої кризи – ось сьогоднішні реалії. Держава, Уряди, Міністерство, КМДА та інші державні інституції давно втратили контроль за сферою будівництва. І питання залишається невирішеним – відповідальність та функції державних інституцій, які ми утримуємо своїми податками соціально-відповідальна чи лібералістично-стихійна?! Ми створимо законодавчу базу, яка захистить від шахрайства із забудовами.
Про це заявив кандидат в мери Києва від “Батьківщини” Олексій Кучеренко під час засідання Міжвідомчої робочої групи (МРГ) з питань сприяння постраждалим інвесторам у добудові об’єктів незавершеного житлового будівництва. На засіданні розглядали питання щодо напрацювання дієвого механізму запобігання зловживань забудовників при продажу майнових прав на об’єкт нерухомості, передає пресслужба.
“Коли ми аналізуємо світовий досвід, то розуміємо, що за кордоном сфера будівництва фінансується не за кошти інвесторів, а за кошти кредитного ресурсу. Це так звані, страхові компанії”, — сказав Олексій Кучеренко.
Політик зазначив, що за кордоном страхові компанії беруть функції контролю від якості будівництва та матеріалів до стану фінансів.
“Коли за кордоном починається будівництво, то там немає такого поняття як “відсутність дозвільної документації”. В Україні є різні проблеми, у когось не вистачає дозвільної документації, у когось не вистачає коштів для завершення будівництва, а хтось загруз у фінансових пірамідах. Я вважаю, що не можна рівняти всіх під одну проблему”, — вважає народний депутат.
Олексій Кучеренко звернувся до Антона Геращенко із пропозицією дати доручення на розробленням документації саме Мінрегіону.
“У нас є Міністерство розвитку громад і територій і саме воно має стати рушійною силою в змінах! Я готовий допомагати, провести брейншторм, обговорити всі нюанси, але далі мають працювати чиновники та детально все виписувати. Навіть, якщо ми приймемо закон Олени Шуляк, то лишиться купа питань, які потрібно буде вирішити!”, — повідомив Кучеренко.
В свою чергу заступник міністра внутрішніх справ зазначив, що робота Міжвідомчої групи вже переходить у площину саме практичних напрацювань та результативної діяльності в створених підгрупах.
“За 2 місяці ми мусимо напрацювати проєкти законодавчих актів та нормативно-правових документів, які б унеможливили в майбутньому шахрайство з грошима інвесторів, а також сформувати «дорожню мапу» тих проблемних об’єктів, які вже є в Україні”, — зазначив Антон Геращенко.
Як практичну реалізацію механізму запропоновано створити “Державний Реєстр прав на об’єкт незавершеного будівництва та майбутній об’єкт нерухомості”.
З цього приводу команда фахівців на чолі з народним депутатом Оленою Шуляк презентувала концепцію законодавчих змін, які покликані врегулювати відносини між забудовниками та інвесторами, захистити саме інтереси інвесторів, а також посилили відповідальність забудовників за невиконання договірних умов або шахрайських дій.
Детальніше із програмою ви можете ознайомитись за посиланням.
Голова Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку Тимур Хромаєв зазначив, що активно ведеться робота над змінами в законодавство щодо діяльності фінансового регулятора, насамперед надання йому реальних важелів контролю та попередження махінацій з фінансовими ресурсами, в тому числі надання доступу до банківської таємниці, можливості блокування рахунків шахраїв та інші інструменти, за прикладом зарубіжних країн, де такі регулятори мають значні повноваження.
Міжвідомча робоча група закликає усіх ініціативних та зацікавлених громадян вносити свої аргументовані пропозиції щодо можливого вирішення проблем із незавершеним житловим будівництвом: kanishynalm@minregion.gov.ua