Народний депутат України від «Батьківщини» Олексій Кучеренко зареєстрував законопроєкт №4400 про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо розвитку конкуренції на ринку газу та особливостей проведення біржових аукціонів з його продажу оприлюднено на сайті Верховної Ради.
Як повідомляє пресслужба Київського міського партійного осередку, йдеться про монопольне становище НАК «Нафтогаз України», частка якого за підсумками 2019 року склала на загальнодержавному ринку природного газу понад 70%.
На думку політика, це створює ризики корупційних дій з боку посадових осіб компанії й підконтрольних їй підприємств. Крім цього, в документі зазначається, що «Нафтогаз України» в серпні 2020 року розрахував свої вільні ціни на газ для населення, які на 13% нижче регульованих цін, встановлених урядом для теплокомуненерго в рамках ПСО.
«Або Кабінет міністрів завищує ціни на газ, або «Нафтогаз» реалізує газ на вільному ринку, недоотримуючи відповідну вигоду і недоплачуючи податки в бюджет», – вважає Олексій Кучеренко.
У пояснювальній записці зазначається, що чинне законодавство не передбачає зобов’язання суб’єктів ринку інформувати споживачів про ціну газу до початку періоду його постачання. Автори законопроєкту вважають недоліком ринку відсутність у побутових споживачів лічильників газу, що призводить до виникнення небалансів у постачальників і нарощування кредиторської та дебіторської заборгованостей.
Зокрема, законопроєкт №4400 передбачає внесення наступних змін до закону «Про ринок природного газу», а також в закон «Про нафту і газ»:
- зобов’язати суб’єктів ринку в певних випадках (постачальників в рамках ПСО і «останньої надії», а також у випадках затвердження державою порядку встановлення цін) публікувати ціни на газ для споживачів не менше ніж за 5 днів до початку їх дії;
- зобов’язати держкомпанії в період з 10 по 25 число поточного місяця продавати повний обсяг газу на наступний місяць виключно на біржових аукціонах, при цьому порядок організації та проведення біржових аукціонів, а також визначення обсягів газу для реалізації на таких аукціонах, стартова і максимальна ціна встановлюється Кабінетом міністрів;
- ввести обмеження на відхилення небалансів при постачанні газу, а також коригування маржинальної ціни купівлі-продажу газу на період до завершення установки лічильників для всіх споживачів.