Тимчасова слідча комісія ВРУ щодо корупції з доходами бюджету: розворушити осине гніздо

Минулої п’ятниці, 24 квітня, Верховною Радою України створена і розпочала свою роботу Тимчасова слідча комісія ВРУ з питань розслідування оприлюднених у ЗМІ фактів можливих корупційних дій посадових осіб органів державної влади, які призвели до значних втрат дохідної частини Державного бюджету України.

Ініціативу створити таку ТСК оголосила голова фракції “Батьківщина” Юлія Тимошенко і цю ідею підтримали всі лідери фракцій парламенту.

Вдячний головам фракцій і депутатам парламенту за пропозицію і довіру очолити таку ТСК. 324 голоси “за” ТСК з 150 необхідних голосів – це неабиякий кредит довіри, але водночас виклик і велика відповідальність!

Цікаво, що реакція уряду на створення такої комісії була миттєвою. ТСК створили у другій половині дня, а вже ввечері, практично серед ночі, Кабмін раптом приймає рішення про звільнення головного митника та головного податківця країни разом із їхніми заступниками, а також Голову Офісу фінансового контролю.

Випадково? Не думаю!

До цього Нефьодов, Верланов і їхні команди були “недоторканими” і підстав для їхнього звільнення ніхто в уряді не бачив. Їх не звільнили коли за результатами 2019 року особливо митниця спрацювала в мінус і бюджет – 2019 був невиконаний на понад 70 млрд грн (!). Ні тоді, коли у 1-му кварталі 2020 року митниця і податкова знову показали мінус 30 млрд грн і країна опинилась у ситуації, коли треба робити черговий секвестр. Ні навіть після гучної заяви колишнього міністра фінансів Ігоря Уманського про податкові та митні схеми, які “миють бюджет” на 120 млрд грн упродовж року. Подіяло лише, коли запахло “смаженим” і коли була створена ТСК!

Отже, осине гніздо розворушилось…

При цьому саме п’ятничне звільнення відбулось тихо, без пояснень і заяв. А вже у понеділок маємо дві цікаві заяви.

Одна від прем’єра – досить скромне пояснення причин звільнення команди ДМС і ДПС: “бо бюджет-2019 показав один із найгірших показників по надходженням за останні роки. У 2020 році ситуація не покращилась, і не тільки через коронакризу”.

А до цього чому не звільняли? Чи не знали про недовиконання?

Чесно кажучи, чекав більш предметного аналізу. Адже прем’єр у прямому ефірі одного із телеканалів обіцяв, що звільнення відбудеться лише після детального аудиту (!). Хотілось би почути про його результати!

Друга заява нинішнього міністра фінансів Сергія Марченка, яка заслуговує особливої уваги. Чому? Бо вже другий міністр фінансів (!) говорить, що бачить підстави для розслідування діяльності голів ДМС і ДПС правоохоронними органами (!). Зокрема, через численні скарги бізнесу про затримки із автоматичним відшкодуванням ПДВ, безпідставне блокування податкових накладних, порушення при митному оформленні товарів і недотримання термінів митного оформлення.

Не кажучи вже про контрабанду, яка “нікуди не зникла” і про незапущену систему сканерів на пунктах пропуску. Сподіваємось, що всі ці заяви зі скаргами підприємців теж будуть у ТСК для детального аналізу.

До речі, тема “сканерів” на митних постах стане окремою темою у розслідуванні ТСК. Бо держава ще за часів Уряду Гройсмана закупила їх на 1,8 млрд грн для виявлення справжнього вантажу, що перевозиться через кордон. Але сканери досі чомусь на складах замість того, щоб працювати на митниці. Що заважало їх встановити і запустити у роботу? Значить підстави для детального розслідування таки є!

Але хтось дуже зацікавлений “спустити кінці у воду” та ускладнити роботу ТСК. Ми ж зацікавлені у серйозному розслідуванні, аби зупинити злочинні схеми, які “миють” бюджет України та кишені кожного українця, повернути вкрадене у бюджет і проконтролювати правоохоронців, щоб винні понесли відповідальність.

Не просто розворушити осине гніздо, а зробити так, щоб оси перестали красти мед, знищити трутнів і зробити роботу бджіл комфортною, аби вони не тікали роями у ліс, чи до сусідів, а почали приносити мед і користь державі і людям.

P.S. До ТСК вже почали надходити документи і матеріали від колишніх і діючих працівників податкової і митниці. Крім того, є інформація про ухилення від сплати у бюджет 30 млрд грн НАК “Нафтогаз”, про що прямо заявив Прем’єр-Міністр Шмигаль.

Ми будемо вдячні журналістам, бізнесу, урядовцям, митникам, податківцям, правоохоронцям та кожній людині доброї волі, яка допоможе нам вивести “на чисту воду” корупціонерів-трутнів, які роками “пилять” бюджет за допомогою різних схем. Бо дуже схоже на те, що корупцію зупиняти ніхто не збирався, попри обіцянки боротьби із нею.

Знаємо, що бізнес у переважній більшості готовий чесно платити належне у бюджет за податкової лібералізації та рівних умов, без “касти” недоторканих, які можуть платити не так, як усі. Або відшкодовувати ПДВ в особливому порядку, через схеми. Або направляти вантажі через кордон, коли з України або в Україну їде одне, а на іншому боці опиняється інше. Тому одним із наших завдань також буде напрацювання конкретних змін до Податкового кодексу.

Успіх роботи ТСК, в яку, до речі, входять представники всіх парламентських фракцій і груп – це ламання схем, вихід бізнесу з тіні, наповнення бюджету і покарання винних. Якщо нам вдасться, це буде успіхом для всієї України!

На роботу комісії відводиться – 6 місяців. Не так багато часу, попереду – дуже багато роботи!

Маємо дуже амбітні цілі. Знаємо, що буде не просто. Більше того, я вже відчуваю різного роду тиск. Але вірю, що мотивації, щоб Україна змінювалась стане достатньо, щоб наша ТСК була успішною.

Планую, як голова ТСК, у постійному режимі інформувати громадськість про роботу комісії і надавати суспільно значущу інформацію. Розумію, що скоро оси можуть почати боляче кусатись. Сподіваюсь не доведеться публічно заявляти про зумисне блокування роботи ТСК, або створення перешкод в її роботі. Якщо ж такі факти будуть, громадськість і правоохоронні органи неодмінно про них знатимуть!