Пам’ятаєте зіпсовані бюлетені на виборах?
Чи сформована взагалі в Україні виборча культура? Кожен громадянин відповідає за свій голос на виборах.
Вже в липні стартує виборча «гонка». Цього разу Держава не відповідатиме за проведення виборів у цілому, оскільки частина фінансових зобов’язань ляже на плечі місцевих бюджетів.
Не секрет, що через пандемію COVID-19 в Україні з’явилося ще більше фінансових, організаційних і законодавчих проблем. Із ресурсу, який заклали в держбюджеті на підготовку до місцевих виборів вилучили більшу частину – близько 1,2 мільярди грн. Залишився 1 мільярд грн.
Згідно зі змінами, субвенція з державного бюджету місцевим бюджетам на проведення виборів депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів зменшена на 1 млрд 154 млн 988 тис. грн і становить 1 млрд грн. У затвердженому парламентом законі про Державний бюджет на 2020 рік видатки за цією статтею становили 2 млрд 154 млн 988 тис. грн. При тому, що на президентські вибори витрачено 2,355 млрд, а на парламентські 1,9 млрд. Очевидно, що це позначиться на виборчому процесі: витрати на оплату праці близько 600 тис. членів ДВК і ОВК.
Крім того, незавершена адміністративно-територіальна реформа. Й досі не зрозуміло, за які кошти будуть закуповувати засоби індивідуального захисту. За який ресурс проводитимуть підготовку та навчання членів ДВК і ОВК навіть онлайн? Як відбуватиметься їхня сертифікація?
З 1 січня в Україні почав діяти новий Виборчий кодекс. Він передбачає пропорційну виборчу систему з відкритими регіональними списками. Виборці отримають можливість голосувати не лише за партію, а й за конкретного кандидата в списку партії. Відповідно до Кодексу у містах з населенням від 15 тис. осіб вибори пропонують проводити за пропорційною системою за відкритими списками. Це стосується й Києва.
Міжнародний досвід демонструє наступне. У Польщі та Нідерландах після введення пропорційної виборчої системи при проведенні виборів за новими вимогами, зіпсованими внаслідок неправильного заповнення були визнані більш 30% бюлетенів.
Пандемія коронавірусної інфекції підштовхує на думку про впровадження електронного голосування. В будь-якому випадку слід пам’ятати, що вибори можуть перенести, лише при введенні воєнного чи надзвичайного стану.