Віталій Нестор: Скільки коштує продати Україну?

Як уряд збирається виводити економіку з карантинного піке? Судячи з усього, зупинкою блоків атомних електростанцій. Адже саме це зараз і відбувається. Звучить дико, правда? Але давайте все по черзі.

В Україні ціна на електричну енергію суттєво вища, ніж, наприклад, у Польщі, не говорячи вже про інші країни ЄС, хоча “Енергоатом” виробляє найдешевшу електроенергію. Років з 9 тому олігархи пролобіювали проекти сонячних електростанцій під виглядом боротьби за екологію, і встановили тарифи на “зелену” енергію в декілька разів вище за НАЕК, які держава врешті платить з доходів самого “Енергоатому”. Крута схема, еге ж? Головне – можновладцям так було вигідно. Було б вигідно і далі, але… прибутки одного олігарха суттєво знизились. Його ім’я – Ринат Ахметов. Доля ДТЕК на “зеленому ринку” – це 25%. А ще цей талановитий бізнесмен контролює теплову генерацію. При цьому саме АЕС дають найдешевшу електроенергію – 57 коп. за кіловатт.

Але державі, виявляється, не потрібно так дешево. Тому що? Правильно – треба зупинити атомні електростанції. Всього планується вивести в резерв три енергоблоки – №2 і №6 на Запорізькій атомній електростанції і №3 на Рівненській АЕС. Ще декілька будуть працювати на знижених потужностях. Для чого? Щоб не було перевиробництва, з одного боку, адже з іншого, потрібно допомогти вугільним станціям Ахметова і його ж сонячним станціям, які працюють на “зеленому” тарифі. До речі, нагадаю, що вугілля він теж сам собі завозить. Правда зручно, коли у тебе “свій” прем’єр-міністр Денис Шмигаль?

Разом із цим в.о. міністра енергетики Ольга Буславець дала доручення НАЕК “Енергоатом” розробити пропозиції щодо майнінгу криптовалюти. Тобто зупиняти блоки АЕС, але майнити крипту, яка юридично в Україні не визначена. Плюс тим самим розпорядженням значиться необхідність актуалізувати об’єми палива для АЕС, яке буде закуповуватись. І тут є дуже цікавий момент. До 2014-го року єдиним постачальником палива для електростанцій була Росія. Лише після початку війни Україна диверсифікує ці закупівлі. Зараз вже є два постачальники – це РФ і США. А за рахунок якого напрямку буде відбуватись скорочення закупівель? Адже блоки будуть працювати менше! І чи не хочуть нас цілком і повністю знову прив’язати до російського джерела споживання? А якщо до цього ми додамо скандали з “плівками” брата Єрмака, а там, нагадаю, розглядалися позиції в атомній енергетиці, то корупційний інтерес окремих українських чиновників стає очевидним. І Росії простіше не гратись в складну конспірологію, а банально заплатити і завести свою людину.

Тож, панове урядовці, давайте чіткий план дій! Бо зараз це все нагадує здачу національних інтересів…