Теплові активи «Київенерго»: тепломережі, котельні та інфраструктура – у вкрай зношеному стані, і саме в такому вигляді будуть передані «Київтеплоенерго».
Про це під час прес-конференції 25 липня в ІА «ГолосUA» повідомив голова фракції «ВО «Батьківщина» у Київраді Володимир Бондаренко.
«Мережі теплопостачання виконані із неякісних матеріалів, тому швидко виходять із ладу. У той час, як Європа користується або попередньо термоізольованими трубами, або взагалі із застосуванням кераміки, які можуть пролежати 60-70 років», – пояснив голова постійної комісії Київської міської ради з питань житлово-комунального господарства та паливно-енергетичного комплексу В. Бондаренко.
За словами політика, також змінилася й ситуація в законодавчих актах.
«Ми взяли всю систему під нуль. У нас немає ніяких надходжень. 9-тисячний колектив «Київенерго» ми не можемо виставити на вулицю. Їм треба платити зарплату. Своїх грошей у нас немає. До кінця все не ясно, це дуже складна система. Але я впевнений, що опалювальний сезон почнеться, правда, нелегко. Зараз до 2 серпня йдуть роботи з передачі ТЕЦ 5 і ТЕЦ 6 громаді киян. Сподіваюся, що ми знайдемо можливість рухатися далі. У цьому в мене є оптимізм. На жаль, держконтроль за газовим господарством державою втрачено», – заявив В. Бондаренко.
За словами Володимира Бондаренка, нині на розгляді у суді також перебуває позов до «Київенерго» з вимогою закрити понад 2 тис. ремонтних розриттів доріг, що здійснено по всьому Києву.
Що стосується електромереж, то ситуація із фізичним станом є дещо кращою. Так, Володимир Бондаренко також зауважив, що під час передачі майна та переведення персоналу у КП «Київтеплоенерго», Київрада буде проводити відповідний моніторинг стану об’єктів.
«Щоб перевірити стан понад 9 тисяч об’єктів інфраструктури, ми вирішили взяти до уваги кожен сотий об’єкт у довільному порядку. А потім ми будемо перевіряти більше детально кожен із об’єктів», – акцентував політик.
На сьогодні команда ВО «Батьківщина» має конкретний план переобладнання та модернізації столичних тепломереж. В першу чергу треба замислитись над економією тепла під час транспортування до будинку. Для цього енергогенеруючі потужності треба максимально наблизити до споживача. Якщо немає можливості залучити котельню, яка знаходиться безпосередньо в районі міста, треба замислитись над встановленням в багатоквартирних будинках індивідуальних теплових пунктів. Вони дозволять ефективно регулювати подачу теплоносія.
«В багатьох випадках має сенс встановлення в будинках власних котелень, що працюють на газі. Це дасть можливість взагалі прибрати втрати тепла від транспортування, оскільки не буде жодної труби, яка гріє вулицю. Не треба забувати, що ми живемо у сучасному технологічному світі і в ньому вже давно навчились використовувати відновлювальні джерела енергії: вітрогенерація, сонячні батареї, біогазові котли. Все це має поступово з’являтися в Києві. Необхідно модернізувати внутрішньобудинкові системи опалення. На сьогодні немає практичної можливості пред’явити претензії до окремого споживача, який не платить за тепло. Страждають від цього всі мешканці будинку. Але найголовніше на сьогодні для киян це не бути байдужими до свого міста. Ніхто, окрім нас, не зробить його багатим і процвітаючим», – резюмував Володимир Бондаренко.
Нагадаємо історію конфлікту:
В 2001 році між Київською міською державною адміністрацією (КМДА) і «Київенерго» було підписано угоду про реалізацію проекту управління та реформування енергетичного комплексу Києва. З тих пір ПАТ «Київенерго» користувалося тепло-енергетичним комплексом (ПЕК) Києва.
У 2017 році закінчився договір міста з «Київенерго» щодо обслуговування цілісного енергетичного комплексу столиці. КМДА пролонгувала дію договору до кінця опалювального сезону 2017-2018 років.
До нового опалювального сезону теплове господарство Києва мало готувати вже комунальне підприємство «Київтеплоенерго». Міська рада схвалила виділення понад 1 млрд грн на підтримку комунального підприємства в перші місяці роботи.
Для повноцінного функціонування тепломережі необхідно укласти новий договір між «Київтеплоенерго» та НАК «Нафтогаз» на постачання природного газу. «Київтеплоенерго» звернулося до НАК, проте отримало відмову, оскільки «Київенерго» заборгувало на кінець травня державній корпорації близько 4,4 млрд. грн.
Заступник міського голови Володимир Прокопів заявив, що Київ не братиме на КП «Київтеплоенерго» борги ПАТ «Київенерго».
Позиція влади – держхолдинг не має права відмовлятися від підписання договору з КП «Київтеплоенерго» під приводом старих боргів «Київенерго» .
У свою чергу, в «Нафтогаз України» відзначили, що згідно із законодавством, разом з передачею теплогенеруючого обладнання від одного суб’єкта до іншого, повинні передаватися і борги за газ, що утворилися в роботі цього обладнання раніше.
Відповідно до статті 22 Закону «Про теплопостачання», окрім кредиторської заборгованості, «Київенерго» має передати «Київтеплоенерго» і дебіторську заборгованість – так у комунального підприємства будуть джерела для погашення боргів перед «Нафтогазом України».
«Київенерго», як відомо, входить до корпорації «ДТЕК» Ріната Ахметова, а отже має потужне лобі як у Парламенті, так і в Київраді.