Олексій Захарченко: Чому в Мюнхені для світу Тимошенко цікавіша за Порошенка?

Сьогодні в Мюнхені відкрилась 54 конференція з безпеки, у якій візьмуть участь політики, військові, наукові та громадські діячі з різних країн світу.

На порядку денному конференції головним чином буде обговорення світовими лідерами конфліктів в Україні та Сирії, а також ядерні амбіції Північної Кореї.

Візьмуть участь у конференції й Президент України Петро Порошенко та лідер ВО «Батьківщина» Юлія Тимошенко. Проте хто з них реально цікавий світовій спільноті?

Сьогодні запланований виступ Петра Порошенка щодо конфлікту на Донбасі. Проте експерти давно не очікують почути від нього чогось нового. Порошенко і його адміністрація погрузли в «Мінських угодах», які за три роки ні на крок не приблизили вирішення конфлікту. Світові експерти давно зрозуміли, що Україні потрібен інший формат вирішення конфлікту, і саме такий формат є в «Новій мирній стратегії». Нещодавно стало відомо, що команда «Батьківщини» є учасником розробки нової світової концепції повернення миру в Україну. Саме відпрацюванню нового шляху встановлення миру в Україні й була присвячена поїздка Юлії Тимошенко до США. Реалізація «Нової мирної стратегії» передбачає три етапи, про які Тимошенко розповіла в ефірі одного з телеканалів:

• Перший етап – Міжнародна миротворча місія ООН, яка зафіксує та захистить місію ОБСЄ на лінії розмежування усього на кілька тижнів та дозволить демілітаризувати територію.

• Другим етапом пропонується ввести міжнародну цивільну адміністрацію, яка візьме під контроль всю систему управління на окупованій території та встановить дію українських законів.

• На третьому етапі передбачається переведення міжнародних миротворчих сил на кордон між Україною і Росією – таким чином фіксується мир, демілітаризація території, введення в дії українських законів та повернення до мирного життя окупованих територій». Досить логічно та прогресивно… Але найцікавіше, що цей план збігається з провідними світовими напрацюваннями, до яких очевидно все ж таки були долучені представники «Батьківщини».

Днями в медіапростір потрапили деякі деталі доповіді експерта ООН при Колумбійському університеті в Нью-Йорку Річарда Гоуана щодо миротворчої місії на Донбасі. Основні тези доповіді такі:

• По-перше, Гоуан радить ООН відрядити на Донбас місію з 20 тис. солдатів із країн, які не є членами НАТО і 4 тис. поліцейських, що допоможе розв’язати конфлікт в Україні.

• По-друге, експерт зазначає, що до місії повинні входити представники кількох європейських країн, наприклад, Швеції, крім того, Бразилії, як країни, котра має досвід ведення миротворчих операцій, а також Білорусі, яка користується довірою Росії.

• По-третє, така миротворча операція має допомогти провести місцеві вибори на сході України, про що йдеться у Мінських домовленостях, третя річниця підписання яких відзначалася днями. За словами Гоуана, після виборів миротворці повинні залишитися в регіоні ще на два роки — на період «охолодження пристрастей» конфліктуючих сторін. Водночас важливу роль відіграє міжнародна поліція, адже вона допоможе справитися з протестами, які можуть слідувати за голосуванням. Все вищевикладене є роздумами та здогадками, а час розставить всі крапки над «і». То ж слідкуємо за Мюнхеном…

Олексій Захарченко, заступник голови Київської міської організації політичної партії “ВО “Батьківщина”