Віталій Нестор: Коли і як треба послабити карантин?

План уряду щодо послаблення карантинних заходів є, проте ще в процесі удосконалення. 

24 квітня спливає термін карантину. Від різних представників влади українці отримують суперечливу інформацію про умови призупинення карантинних заходів. Голова Центру захисту киян Віталій Нестор поділився власним баченням виходу з карантину.

Саме невизначеність є руйнівною для українського бізнесу та українських громадян. Політика влади має бути передбачуваною. Лише в такий спосіб кожен зможе спланувати як пережити цей важкий період та вийти з нього.

Ми розуміємо, що спрогнозувати розвиток епідемії в Україні – складно. Але український уряд має визначити чіткі критерії, за яких карантин почнуть послаблювати. А також перелік етапів із повернення до нормального життя.

На мою думку, Україна має взяти за основу дорожню карту ЄС із послаблення карантину, яка була опублікована 15 квітня bit.ly/2XxUUk2

По перше, тут зібрано найкращі пропозиції європейських експертів та політичних кіл. По друге, ми маємо спілкуватися з нашими партнерами однією мовою щоб не попасти у майбутньому в ізоляцію, якнайшвидше відновити транспортне сполучення та економічну співпрацю.

Якими є критерії Європейського союзу щодо послаблення карантинних обмежень? Їх озвучено три:

  1. Покращення епідеміологічної ситуації
  2. Спроможність системи охорони здоров’я справлятися з напливом хворих
  3. Моніторинг із поширення захворювання.

При забезпеченні цих критеріїв ЄС пропонує послаблювати карантин в наступній послідовності:

Крок 1. Спочатку слід запустити заклади освіти – школи та університети. Я вважаю, що починати треба з садків та молодшої школи, щоб батьки мали можливість працювати та заробляти гроші.

Крок 2. Передбачає поетапне відновлення повноцінної роботи бізнесу та інших підприємств.

Крок 3. Запуск закладів обслуговування громадян – кафе, ресторанів, спорт-центрів і так далі.

Крок 4. Дозвіл на проведення масових заходів.

В умовах Києва та інших великих міст вже перший крок вимагатиме відновлення роботи громадського транспорту.

Звісно, зняття карантину має бути поетапним, а обмеження для вразливих категорій населення мають залишатися довше. Окрім цього, частина повноважень щодо послаблення карантину треба передати на місцевий рівень, адже ситуація в кожному регіоні має свої особливості.

А головне – вже зараз українська влада, як центральна, так і місцева повинна працювати над пакетом заходів із підтримки української економіки.